Kireçte Kabak Tatlısı Belirtileri ve Tedavisi
11 Temmuz 2024

Kireçte Kabak Tatlısı Belirtileri ve Tedavisi

Kireçte Kabak Tatlısı

Tatlı denilince birçoğumuz için akan sular durur. Kimimiz sütlü tatlıların hastasıyız, kimimiz de şerbetli tatlıları severek tüketiriz. Birçoğumuz da meyve veya sebzelerden yapılan tatlıları severiz. Kireçte kabak tatlısı da bunlardan biridir. Genelde Antakya bölgesinde fazlasıyla tüketilen bu tatlı, biraz zahmetli olsa da oldukça lezzetlidir. Ayrıca bu enfes tatlıyı yemeklerin ardından ağzımız tatlansın diye yiyebileceğimiz gibi kahvaltı masalarımızda da yerini alabilir. Dışı kıtır kıtır, içi şerbet dolu bu enfes tatlıyı herkese şiddetle tavsiye ediyorum. Dilerseniz pekmez, tahin veya ceviz ile lezzetine lezzet katabileceğiniz bu tatlıyı severek tüketeceğinizden eminim. Kireçte kabak tatlısını hazırlamak için öncelikle sönmemiş kireç temin etmemiz gerekir. Bunun yanı sıra biraz sabır ve zahmet gerektiren bir tatlı çeşididir. Bir yiyenin bir daha asla vazgeçemeyeceği bu enfes tatlıyı denemek isterseniz, sizlerle paylaştığım tarife uymanız yeterli olacaktır.

Kireçte Kabak Tatlısı İçin Gerekli Malzemeler

  • 400 gram sönmemiş kireç
  • 5 litre su
  • 3 kilo bal kabağı

Şerbeti İçin

  • 1,5 kilo toz şeker
  • 3 litre su
  • Yarım limon suyu
  • Dileğinize göre 1 su bardağı pekmez

Kireçte Kabak Tatlısı Nasıl Yapılır?

Kireçte kabak tatlısını hazırlamak için ilk olarak sönmemiş kireci derin bir kabın içerisine koyup bol suyla dolduruyoruz. Kireç dibine çökünce ilk kirli suyunu döküyoruz. Daha sonra kirecin üzerine beş litre soğuk su ekleyip iyice karıştırıyoruz. Su eklediğimiz kireci bir gece bekletiyoruz. Ertesi gün kirecin dibine çökmüş olduğu suyu derin bir kaba süzüyoruz. Daha sonra kabuğunu soyup birer santim kalınlığında hilal şeklinde dilimlediğimiz balkabaklarını süzdüğümüz kireçli suyun içerisine ekliyoruz. Ardından balkabaklarını bu kireçli suda bir gece bekletiyoruz. Önemli belirtmek istediğim bir durum var: Birçok kişi kireçte kabak tatlısı yaparken kabakları direk kireçli suyun içerisine koymaktadır. Bu oldukça yanlış bir işlemdir. Çünkü kabaklardaki kireç temizlenmezse insan sağlığına oldukça zararlıdır.

Daha sonra derin bir tencerenin içerisine toz şekeri ve suyu koyup bir taşım kaynatıyoruz. Bir gün boyunca kireçli suda beklettiğimiz kabakları bol suda 5-6 defa yıkıyoruz. Duru suda yıkadığımız bal kabaklarını kurulayarak kürdanla her dilimi birkaç yerden deliyoruz ve kaynayan şerbetin içerisine ekliyoruz. Bal kabakları ile kısık ateşte yaklaşık 2,5 saat pişen tatlının içerisine dileğe göre pekmez ilave edip yaklaşık 10 dakika daha kaynatıyoruz. Ardından limon suyunu ekleyip bir taşım daha kaynattığımız tatlımızı ocaktan indiriyoruz. Kaynama süresini şerbetin kıvamına göre de ayarlayabilirsiniz. Kıvamlı bir şerbet elde edemediyseniz kaynama süresini uzatabilirsiniz. Doğru kıvam ise şeffaf ve saydam bir görünümdür. Şerbetin kıvamına göre bu süre daha da kısa sürebilir. Hazırladığımız kireçte kabak tatlısını soğuduktan sonra dilersek kaymak ve cevizle süsleyerek servis yapabiliriz.

Afiyet olsun.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Vecazet

11 Temmuz 2024 Perşembe

Bu kireçte kabak tatlısını yapmak için gerçekten sönmemiş kireci kullanmak güvenli mi? Daha önce hiç böyle bir şey denemedim ve insan sağlığına zararlı olabileceğinden endişeliyim.

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Vecazet,

Kireçte kabak tatlısı yapmak için sönmemiş kireç kullanmak geleneksel bir yöntemdir ve doğru şekilde kullanıldığında güvenli olabilir. Ancak, sönmemiş kireç kimyasal olarak agresif bir madde olduğundan dikkatli kullanılmalıdır. Kireci suyla karıştırıp bir süre bekleterek sönmesini sağlayabilirsiniz. Bu işlem sırasında oluşan kireç suyu, kabak dilimlerini sertleştirir ve tatlının kıvamını daha güzel hale getirir. Ancak, kireçli suyun kabaklardan iyice arındırılması ve tatlının iyice yıkanarak temizlenmesi çok önemlidir. Eğer bu konuda emin değilseniz veya endişeleriniz varsa, alternatif tarifleri denemek daha güvenli olabilir. Sağlığınızı riske atmadan keyifli tatlar denemeniz dileğiyle!

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

İrmikli Kabak Tatlısı Tarifi ve Malzemeleri

İrmikli Kabak Tatlısı Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Fırında Peynirli Kabak Tarifi ve Malzemeleri

Fırında Peynirli Kabak Tarifi ve Malzemeleri